moc.liamg%40noitadnuof.putsop

moc.liamg%40noitadnuof.putsop

Kamizelki kuloodporne

Odpowiadając na zapotrzebowanie na sprzęt ochronny na początku wojny na dużą skalę, nasz zespół zwrócił się do polskich producentów zbroi i zorganizował dostawy wysokiej jakości kamizelek kuloodpornych na Ukrainę

Wyniki naszych testów

Odpowiadając na zapotrzebowanie na sprzęt ochronny na początku wojny na dużą skalę, nasz zespół zwrócił się do polskich producentów zbroi i zorganizował dostawy wysokiej jakości kamizelek kuloodpornych na Ukrainę. W trakcie prac nad produktem przeprowadziliśmy szereg testów. Najnowszy test został przeprowadzony z pełnym wsparciem wideo w celu potwierdzenia jakości powłoki przeciwodpryskowej i określenia urazu balistycznego spowodowanego przez odrzut płyty.

Wnioski, które wyciągnęliśmy dla siebie

● Rozwiązanie powłoki z granulatu gumowego było dobre, pomimo ograniczonego czasu na jego przyjęcie● Jakość kleju decyduje o jakości powłoki: 95% odłamków przechodzi między płytą a gumą● Płyta ceramiczna jest jednorazowa: chroni przed pierwszym pociskiem, później jest w stanie zabić. Oznacza to, że w rzeczywistości płyty pancerne wykonane z takiego materiału są diamentami do obracania noży...● Krawędzie zawsze będą słabym punktem, w tym dla stalowych płyt pancernych: uszkodzenie przez płytę jest możliwe nawet w przypadku stali ze względu na skoncentrowany punkt uderzenia płyty, zwiększa się również ryzyko odłamków

Poprzednie testy

 • Udało sie wykonanać kolejną serię testów płyty z powłoką gumową

  1) Strzelali bojowymi nabojami z takich broni jak AK-74 Tantal (5,45), AR-15 (5,56), SWD (7,62x54)Wyniki: ● penetracje 0 ● nie zauważono zagięć płyty od wewnątrz, ● nie zauważono odłamków z broni automatycznej, niestety są odłamki po SWD, ale trafienie było w "bolesnym" miejscu - przy górnej krawędzi. 2) Przygotowujemy testy uderzenia z tyłu płyty, ponieważ jeszcze tego nie zrobiliśmy, ale zgadzamy się, że jest to bardzo ważny test. Mamy nadzieję, że wyniki pojawią się w ciągu tygodnia lub po polskich świętach Wielkanocnych3) Rozpoczynamy sprzedaż nowej partii, która za kilka dni będzie dostępna z dostawą na terenie Ukrainy. Oprócz ulepszenia produktu udało nam się również nieco poprawić ceny kamizelek kuloodpornych. Możesz zobaczyć więcej w filmie

 • O czwartej serii testów i powłoce przeciwodłamkowej

  Cele:1) przetestowanie różnych opcji powłoki przeciwodłamkowej2) sprawdzenie płyty pod kątem penetracji bronią strzelecką w miejscach zgięcia płyty przez prasę3) sprawdzenie partii testowej płyt hardox 500 i hardox 600Strzelanie odbyło się AR-15, Ak74 Tantal, Ak47 i dla zabawy h&k 9mm. Tym razem bez pocisków przeciwpancernych, ale z bojowymi1) Do powłoki użyliśmy gumy transportowej 3 mm i gumy porowatej 8 mm (jest to używane na siłowniach do pochłaniania energii sztangi i ciężarków). Rezultat: guma o 3 mm za cienka. Zatrzymuje część odłamków, ale pocisk dostaje się z zewnątrz i są fragmenty. Porowata guma pokazała się znacznie lepiej: z trzech strzałów wszystkie pociski pozostały w gumie i nie zauważono żadnych śladów. Dlatego zdecydowaliśmy się zamówić tę gumę jako powłokę. Może też częściowo pełnić funkcję pochłaniacza uderzeń2) Płytę, której używamy do kamizelek kuloodpornych postanowiliśmy namoczyć i strzelać we wszystkie możliwe punkty z 30 m. Efekt jest taki, że płyta jest nadal cała, chociaż została już mocno wygięta 😉3) Na koniec otrzymaliśmy małą partię testową stali hardox 500 i hardox 600 od lokalnego dostawcy hurtowego. Są to prostokątne płyty 25*30 o grubości 8 mm. Strzelali z góry. Efekt: brak penetracji, a charakter śladów po pociskach jest podobny do śladów na płytach Miilux. Wstępny wniosek: hardox może być stosowany jako zamiennik dla otrzymywanej przez nas stali, ale tylko w przypadku sprawdzenia jakości produktów dostawcy.

Przegląd płyt stalowych

Próba balistyczna i test płyty klasy 4

5.45х39

Stalowy rdzeń

5.56х45 (5.56NATO/M855)

Wzmocniony pocisk ze stalowym rdzeniem

7.62х54R

SWD

Od czego to wszystko się zaczęło

Po rozpoczęciu masowej agresji Rosji członkowie zespołu zorganizowali się, aby zapewnić ukraińskim obrońcom wszystko, co niezbędne. Istotnym czynnikiem sprzyjającym organizacji procesu wolontariatu było to, że Vlad i Ania byli w Polsce, gdzie można było znaleźć potrzebny towar, a Taras znajdował się niedaleko polskiej granicy. Pomogło to zbudować kompletny łańcuch dostaw: od określenia potrzeb wojska i obrony terytorialnej po zaopatrzenie, transport i przewiezienie przez granicę.

 • Czytaj więcej

  Już na początkowym etapie stało się jasne, że takim produktem będą kamizelki kuloodporne, na które zapotrzebowanie w pierwszych tygodniach, a może nawet miesiącach wojny będzie niemal nieograniczone. Z drugiej strony liczba dostępnych kamizelek kuloodpornych w Europie była ograniczona, co spowodowało wzrost ceny produktu z 300 do 700-900 USD.
  Po kilku pytaniach od znajomych wolontariuszy: „Czy chcielibyśmy zrobić kamizelki kuloodporne?”, poważnie się nad tym zastanowiliśmy. Jedynym problemem było to, że nie tylko my o tym pomyśleliśmy. Kiedy zaczęliśmy kontaktować się z producentami odpowiedniej stali (najbardziej popularna do tych celów jest Hardox), już odczuliśmy nadmierny popyt, częściowo zablokowane zamówienia, podniesione ceny i wydłużone terminy.
  W tym czasie nasz dobry znajomy, który prowadzi rodzinną firmę zajmującą się produkcją elementów koparek, polecił nam firmę Miilux, która zajmuje się stalą pancerną i produkuje już standardowe płyty pancerne. Natychmiast skontaktowaliśmy się z fabryką, przeanalizowaliśmy asortyment i wybraliśmy płyty Miilux Protection 500 o grubości 6-6,5 mm, najbardziej odpowiednie dla potrzeb wojskowych.
  Z drugiej strony mieliśmy szczęście spotkać polskich żołnierzy z jednego z klubów strzeleckich. Od początku wojny na dużą skalę zaczęli za darmo szkolić ludzi, którzy zamierzali wrócić na Ukrainę i bronić Ojczyzny. Dzięki połączeniu tych możliwości bardzo szybko udało nam się zorganizować proces testowania płyt pancernych przy użyciu różnych karabinów szturmowych i pocisków. Pierwsze próbki otrzymaliśmy 11 marca, a już 20 marca dostarczono na Ukrainę pierwszych 150 kamizelek kuloodpornych.
  Największym problemem na początkowym etapie było finansowanie całej operacji. Płyty balistyczne stanowią 80% kosztów całej kamizelki kuloodpornej, a producenci zgodzili się pracować tylko za 100% zaliczką. Biorąc pod uwagę, że wcześniej pracowaliśmy tylko na modelu wolontariatu (własne darowizny lub zbieranie darowizn od znajomych), byliśmy zmuszeni rozważyć model komercyjny w przypadku kamizelek kuloodpornych.
  W tym celu zaczęliśmy zbierać zamówienia od wojska i wolontariuszy również na zasadzie przedpłaty. Biorąc pod uwagę dotkliwy brak kamizelek kuloodpornych i niską cenę naszego produktu (zdecydowaliśmy się dostarczać kamizelki kuloodporne w cenie zbliżonej do kosztów), pierwszych 500 kamizelek kuloodpornych „poleciało” w ciągu trzech dni od rozpoczęcia zbierania zgłoszeń. Aby zorganizować taki proces od strony finansowej, zbudowano prosty system CRM oraz popularną w Polsce platformę fundraisingową – wieloletnie doświadczenie w IT pomogło w uporządkowaniu zamówień.
  Kolejnym ważnym zadaniem była dla nas jakość produktów. Ponieważ celem było przede wszystkim pomaganie, a nie zarabianie pieniędzy, mogliśmy sobie pozwolić na dostarczanie tylko produktu, który mógłby chronić żołnierzy przez co najmniej 90% czasu. Dlatego niezależnie przeprowadziliśmy 7 różnych testów z płytami strzeleckimi i zniszczyliśmy co najmniej 15 płyt w tym celu.
  Szybko stało się jasne, że same płyty są mocne, uczestnicy klubu strzeleckiego nie znaleźli pocisku, który mógłby przebić płytę, więc byliśmy w stanie określić ochrone na poziomie NIJ Class 4. Trudnym elementem procesu było znalezienie optymalnej powłoki antyodłamkowej. Większość testów została przeprowadzona specjalnie po to, aby znaleźć specyfikację i materiały, które pozwoliłyby zredukować ilość odłamków na zewnątrz do minimum. Po wielu próbach zdecydowaliśmy się na granulat gumowy, z odpowiednim sklejeniem specjalnym klejem i nałożeniem powłoki hydroizolacyjnej.
  Dodatkowym zadaniem było znalezienie kamizelek pod płyty odpowiedniej jakości. Na szczęście zorganizowanie procesu krawieckiego nie wymaga znacznych kosztów, więc w ciągu 2-3 tygodni udało nam się znaleźć ukraińskich i polskich producentów, którzy byli w stanie zapewnić odpowiednią jakość w dobrej cenie. Tylko pierwsza partia składała się w całości z kamizełek produkcji chińskiej, pozostałe dostaliśmy od lokalnych producentów.

Charakterystyka techniczna płyt

Podstawowe informacje o specyfikacji:

Materiał:

Stal pancerna Miilux Protection 500

Grubość płyty:

6.5 mm

Wymiary:

25x30 cm

Waga:

3.5 kg

Formularz:

Prostokąt ze ściętymi rogami, wygięty na prasie

Powłoka:

Guma kulkowa o grubości 8 mm, sklejana klejem Wurth K+D

Masa pancerza ciała:

9-9.5 kg

Zgodnie ze specyfikacją klas ochrony i potwierdzeniem od wojskowych, które oddały strzały, nasz produkt był odpowiednikiem klasy 4 NIJ. Ponadto płyty były certyfikowane zgodnie z normą FB6 przez producenta.

Galeria

Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration