moc.liamg%40noitadnuof.putsop

moc.liamg%40noitadnuof.putsop

Illustration

24.10.2024

Testy systemu MinesEye ze sztuczną inteligencją odbyły się wspólnie z Państwową Służbą Ratowniczą w okolicach Bałaklii

Prace odbyły się w dniach 22-23 października 2024 r. w pobliżu miejscowości Bałaklia w rejonie Izyum, w obwodzie charkowskim. Badania zostały przeprowadzone na terenach priorytetowych do rozminowywania w związku ze znajdującą się w pobliżu stacją benzynową. Do realizacji zadań wykorzystano nową wersję systemu MinesEye, który jednocześnie zbiera i analizuje dane zarówno używając metody wizualnej, jak i magnetycznej.

  • Czytaj więcej

    Celem tych prac było określenie efektywności wielosensorowego systemu wspomagającego proces rozpoznania nietechnicznego, które jest realizowane przez specjalistów Państwowej Służby Ratunkowej. Dzięki połączeniu czujników i wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe jest odnalezienie większej ilości niebezpiecznych obiektów i lepiej zaplanować operacje rozminowywania. W ramach prac testowych z rozpoznaniem nietechnicznym skontrolowano kilka rejonów w pobliżu stacji benzynowej, które ucierpiały w wyniku ostrzału artyleryjskiego. 
    W okolicy stacji benzynowej odkryto 27 anomalii, których sygnały przypominały znane obiekty wybuchowe i miny. Przy pomocy metody wizualnej, wykorzystującej sztuczną inteligencję, dodatkowo odnaleziono kilka podejrzanych obiektów, które później zostaną zbadane przez saperów.
     Wykonano także zadania dodatkowe:● Badania gleb po działaniach wojennych pod kątem skażeń chemicznych przez specjalistów Instytutu Geofizyki i Instytutu Geologii KUN im. T. Szewczenki, z którym Fundacja Postup współpracuje w ramach projektu NATO Science na rzecz partnerstwa i bezpieczeństwa● Testowanie systemu jako narzędzia kontroli jakości po zmechanizowanym rozminowaniu. Celem tych prac było porównanie skażenia gruntów metalami po rozminowaniu maszynami rotacyjnymi i innymi metodami, a także określenie obecności głęboko położonych obiektów.

Illustration

03.10.2024

Na konferencji Security 2.0 w Kijowie zademonstrowano nowy system MinesEye ze sztuczną inteligencją

Podczas konferencji Security 2.0 Fundacja Postup zaprezentowała nową wersję systemu MinesEye, która powstała w ramach natowskiego projektu SPS. Zaktualizowany kompleks ma wiele zalet w porównaniu z poprzednią wersją:- Waga kompleksu wynosi zaledwie 15 kg, co pozwala na jego transport nawet w samochodzie osobowym- Nowy rejestrator danych wspomagany mikrokomputerem zawiera sztuczną inteligencję do wizualnego rozpoznawania min- Dane są natychmiast przesyłane do stacji naziemnej, łącznie z anomaliami magnetycznymi i wynikami wykrywania w oparciu o sztuczną inteligencjęW najbliższej przyszłości planujemy przetestować ten egzemplarz i nieco ulepszyć elementy mechaniczne, a następnie w warunkach rzeczywistych przeprowadzić testy z operatorami środków przeciwminowych.

Illustration

25.09.2024

Postup wziął udział w konferencji poświęconej rozminowaniu w Londynie

Postup wziął udział w ciekawym wydarzeniu w Londynie, podczas którego organizacje wojskowe i cywilne omawiały podejścia do rozminowywania i zastosowania innowacyjnych technologii.
Założyciel organizacji, Vlad Kozak, miał okazję porozmawiać z Paulem Heslopem o inicjatywie rządu Ukrainy mającej na celu utworzenie komercyjnego rynku rozminowywania.

  • Czytaj więcej

    Chociaż koncepcja komercjalizacji nie została jeszcze sprawdzona, rząd poczynił znaczne postępy w ciągu zaledwie jednego roku:
    - na rynek weszło około 50 operatorów rozminowywania
    - odbyły się pierwsze przetargi
    - nastąpił znaczny postęp w ustalaniu priorytetów dotyczących gruntów
    Niektóre kwestie nadal wymagają jednak rozwiązania:
    - trwająca wojna ogranicza działania wdrożeniowe
    - rolnicy nie są jeszcze gotowi inwestować pieniądze w rozminowywanie gruntów
    - konieczne jest stworzenie międzynarodowych mechanizmów finansowania ograniczających możliwość „nieefektywnego wykorzystania środków”.
    Fundacja Postup optymistycznie ocenia możliwość przyspieszenia tego procesu. Będziemy wspierać wszelkie inicjatywy Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, które leżą w naszych kompetencjach!

Illustration

19.09.2024

Zespół Postup zademonstrował system MinesEye na Łotwie na dronie do 25 kg

Fundacja Postup wzięła udział w demonstracji rozwiązań sensorowych na poligonie SPH Engineering – jednego z liderów w produkcji rozwiązań sensorowych na drony. Demonstracja odbyła się na Łotwie. 

  • Czytaj więcej

    W ramach wspólnych testów zademonstrowaliśmy system MinesEye, który niedawno został wyprodukowany w Polsce w ramach prac naukowych NATO SPS. Nasz nowy kompleks zbudowany jest w oparciu o drona DJI Agras T10, dzięki czemu waży mniej niż 25 kg i pozwala na bezproblemowe użytkowanie na terenie Europy. Oprócz naszego rozwiązania magnetycznego zaprezentowano także rozwiązania SPH Engineering zintegrowane z dronem DJI Matrice, a także tradycyjne piesze pomiary magnetyczne.
    Tradycyjnie uważa się, że pomiary piesze pozwalają uzyskać dane lepszej jakości przy niższym poziomie szumu magnetycznego, natomiast pomiary aeromagnetyczne pozwalają na znacznie szybsze wykonywanie prac – do 20 hektarów dziennie jednym dronem zamiast 1 hektara – przez grupę geofizyków.

    System MinesEye Fundacji Postup pozwala osiągnąć oba rezultaty jednocześnie. Dzięki zastosowaniu dużych dronów rolniczych do przenoszenia czujników magnetycznych możliwe jest zwiększenie odległości drona od magnetometru i tym samym poprawienie czułości systemu. Ponadto możemy przeprowadzić pomiar magnetyczny na poziomie roślinności lub na wysokości 0,5 m nad ziemią bez ryzyka utraty drona w wyniku zahaczenia o przeszkodę.

    Kontynuujemy prace nad rozwojem i walidacją MinesEye do celów wykrywania min! 

Illustration

22.08.2024

Pierwsze zastosowanie systemu wielosensorowego z AI w warunkach zbliżonych do rzeczywistych

Prace testowe odbywały się na terenie laboratorium geofizycznego pod Kijowem na skrawku pola. Do eksperymentów zespół wykorzystał amunicję zneutralizowaną i miny szkoleniowe ze znaczną zawartością metalu, a także plastikowe makiety min wykonane za pomocą druku 3D.

  • Czytaj więcej

    Eksperyment pozwolił potwierdzić, że kombinacja czujników ma znaczny potencjał w wykrywaniu min. Tym samym ogólny wskaźnik wykrywalności obiektów osiągnął 95% (18 z 19 obiektów zostało wykrytych co najmniej jedną z metod). Metoda magnetyczna umożliwiła wykrycie 55% obiektów, a metoda wizualna – 75%. Testowano także rozwiązanie do przetwarzania obrazu przy pomocy sztucznej inteligencji, które pozwoliło wykryć 30% obiektów w trybie automatycznym. Dalsze prace nad gromadzeniem danych referencyjnych pozwolą na późniejsze podniesienie tych wskaźników.

Illustration

23.07.2024

Postup rozpoczął eksperymenty z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do rozpoznawania min

Na wstępnym etapie zidentyfikowaliśmy 3 typy min dla których zaczęliśmy zbierać dane. Jednocześnie wybrano do dalszych szkoleń i testów szereg modeli rozpoznawania obiektów. W tej chwili zebraliśmy kilkaset zdjęć istniejących obiektów rzeczywistych z poprzednich eksperymentów, rozpoczęliśmy także zbieranie danych o obiektach syntetycznych. 

  • Czytaj więcej

    Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy materiału pobranego ze skażonych obszarów staje się trendem w dziedzinie rozminowywania. Dla nas jest to również ważne. Przykładowo po jednym dniu kontroli pól uprawnych otrzymujemy ponad 20 000 zdjęć, których nie da się obrobić ręcznie szybko i bez pominięcia niebezpiecznych obiektów.

    Mamy nadzieję na szybkie efekty treningowe, o czym poinformujemy Państwa później. 

Illustration

15.07.2024

Przeprowadziliśmy pierwszy na terenie Polski kompleksowy eksperyment z nowym kompleksem MinesEye

Eksperyment odbył się na poligonie wojskowym w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej. Nasza drużyna przeleciała nad improwizowanym polem minowym na terenie poligonu. Na zlecenie miejscowego rolnika przeprowadzono także badania magnetyczne na nawodnionym terenie pod kątem ukrytej infrastruktury podziemnej. Odkryto m.in. ślady po przedwojennej ceramicznej rurze kanalizacyjnej.

  • Czytaj więcej

    Terytoria Dolnego Śląska należały niegdyś do Niemiec, które ułożyły różne połączenia podziemne, zwłaszcza dla rekultywacji gruntów rolnych. Po II wojnie światowej informacje o dużej części przekazów zaginęły. Wraz z intensyfikacją użytkowania terenów pod rolnictwo i budownictwo, problem badania infrastruktury podziemnej jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Dzięki ultra wysokiej czułości badania magnetycznego system MinesEye idealnie nadaje się do mapowania infrastruktury podziemnej i wyszukiwania niewybuchów z czasów II wojny światowej.

Illustration

14.06.2024

Fundacja Postup wzięła udział w Forum Odbudowy Ukrainy

To największa impreza darczyńców poświęcona odbudowie Ukrainy. W tym roku Forum odbyło się w Berlinie i było poświęcone różnym obszarom powojennej odbudowy.

  • Czytaj więcej

    Oprócz międzynarodowych darczyńców i twórców rozwiązań technologicznych w wydarzeniu wzięli udział liczni przedstawiciele społeczności terytorialnych, które ucierpiały w wyniku masowej agresji Rosji.
    Prowadziliśmy między innymi negocjacje z obecnymi na wydarzeniu międzynarodowymi operatorami przeciwminowymi. Warto zauważyć zainteresowanie wspólnot terytorialnych rozwiązaniami w zakresie rozminowywania, które są w stanie szybciej przywrócić tereny do użytkowania.

Illustration

02.05.2024

Prezentacja projektu MinesEye pozytywnie oceniona na Międzynarodowym Szczycie Geofizycznym

Wykrywanie min i niebezpiecznych pozostałości wojennych to globalny problem współczesności. Naukowcy zajmujący się geofizyką stosowaną oraz twórcy innowacyjnych technologii spotkali się na Geofizycznym Szczycie poświęconym wykrywaniu niewybuchów, aby omówić nowoczesne podejścia do lokalizowania, klasyfikacji i identyfikacji niebezpiecznych obiektów. Wśród prezentowanych metod znalazły się techniki magnetyczne, elektromagnetyczne, georadary oraz sensory optyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także innowacyjne sposoby przetwarzania danych z sensorów, w tym z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego.

  • Czytaj więcej

    Fundacja Postup przedstawiła projekt badawczo-rozwojowy MinesEye, którego celem jest detekcja min w rzeczywistych warunkach z zastosowaniem różnych sensorów zarówno oddzielnie, jak i w kombinacji. Kolejnym zadaniem jest klasyfikacja obiektów, a nawet ich jednoznaczna identyfikacja.

    Przypomnijmy, że system MinesEye obecnie łączy metodę magnetyczną do wykrywania ukrytych niewybuchów oraz metodę wizualną wspieraną sztuczną inteligencją do lokalizowania i rozpoznawania niewybuchów znajdujących się na powierzchni.

Illustration

26.04.2024

Dron MinesEye do wykrywania min zaprezentowany na konferencji "Bezpieczeństwo ludności w warunkach wojny"

Konferencja „Bezpieczeństwo ludności w warunkach wojny – współpraca Państwowej Służby ds. Nadzwyczajnych i społeczeństwa” była doskonałą platformą do rozmów z uczestnikami rynku rozminowywania, w tym operatorami działań przeciwminowych i twórcami innowacyjnych rozwiązań. Zespół Fundacji Postup miał okazję zaprezentować na żywo swoje rozwiązanie – dron MinesEye, dzięki wsparciu programu NATO „Nauka na rzecz Partnerstwa i Bezpieczeństwa”

  • Czytaj więcej

    Dodatkowo nawiązaliśmy kontakty z kilkoma operatorami działań przeciwminowych i twórcami technologii dla zmechanizowanego rozminowywania. Wyraźnie widzimy, że skuteczny system badania terenów jest kluczowy dla operatorów, zwłaszcza w przypadku stosowania metod mechanizowanych.
    Podczas naszego wystąpienia poruszyliśmy następujące kwestie:● Sposoby zwiększenia wydajności systemów w celu przyspieszenia tempa rozminowywania,● Automatyzacja procesów rozminowywania i obniżenie kosztów na hektar do ekonomicznie opłacalnego poziomu,● Zmiana standardów badań terenowych i rozminowywania, w tym wykorzystanie dronów do mapowania obiektów oraz kontroli jakości.
    Szczegóły naszego wystąpienia dostępne są w prezentacji.

Illustration

19.04.2024

Fundacja Postup wzięła udział w panelu „Innowacje” na Międzynarodowej Konferencji Donatorów ds. Rozminowywania

Spotkanie robocze dotyczące koordynacji donatorów w dziedzinie działań przeciwminowych na rok 2024 odbyło się w Kijowie z udziałem przedstawicieli ponad 30 krajów. Organizatorem był Genewski Ośrodek ds. Humanitarnego Rozminowywania (GICHD).

W ramach wydarzenia miał miejsce panel poświęcony innowacjom, w którym uczestniczył założyciel Fundacji Postup, Vlad Kozak.

  • Czytaj więcej

    Kluczowe tezy dyskusji:
    ● Projekty tworzenia innowacyjnych rozwiązań w humanitarnym rozminowywaniu są długoterminowe i kapitałochłonne, dlatego konieczne jest systemowe wsparcie ze strony donatorów.
    ● Tylko innowacje mogą przyspieszyć i obniżyć koszty procesu rozminowywania, ponieważ tradycyjne podejścia wymagają dużego zaangażowania ludzkich zasobów – co jest nieefektywne i niebezpieczne.
    ● Wykorzystanie dronów w procesie rozminowywania jest aktualnym tematem dla większości operatorów. Jednak obecnie drony używane są głównie do badań nietechnicznych, co ogranicza pełne wykorzystanie ich potencjału.
    ● Brakuje skutecznych, dedykowanych narzędzi wsparcia innowacji w rozminowywaniu. Jednocześnie donatorzy nie są skłonni inwestować w startupy, ponieważ ocena takich rozwiązań wymaga specjalistycznej ekspertyzy. Taka ekspertyza powinna zostać opracowana w Ukrainie.
    Dziękujemy organizatorom za możliwość przedstawienia naszego stanowiska, a siłom zbrojnym za zapewnienie bezpieczeństwa wydarzenia.

Illustration

18.04.2024

Program NATO "Nauka na rzecz Partnerstwa i Bezpieczeństwa" (SPS) zmienia priorytety na projekty dotyczące rozminowywania

Świetna wiadomość od programu NATO "Nauka na rzecz Partnerstwa i Bezpieczeństwa" (SPS). Program zmienia priorytety naukowych projektów, otwierając coraz więcej możliwości wsparcia badań związanych z rozminowywaniem. Więcej informacji na temat dostępnych możliwości znajdziecie pod linkiem: www.nato.int.

Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym programie i promować innowacje w humanitarnym rozminowywaniu na forum międzynarodowych organizacji.

Pracujemy dalej!

Illustration

02.04.2024

Po raz pierwszy w Ukrainie przeprowadzono kontrolę jakości rozminowywania metodą magnetyczną

Często pytają nas, jak system MinesEye Fundacji Postup działa w praktyce i jak można go wykorzystać w procesie humanitarnego rozminowywania. Oto relacja z naszej pracy w obwodzie mikołajowskim z ostatnich dwóch dni.

  • Czytaj więcej

    Wczoraj wspólnie z kolegami z Fundacji Charytatywnej „Rozminowanie Ukrainy” wybraliśmy fragment pola, który wcześniej był częściowo rozminowany, i wykonaliśmy nalot na obszar 7 hektarów. Silny wiatr ograniczył nas do 7 z planowanych 11 hektarów.

    Wieczorem tego samego dnia przetworzyliśmy dane za pomocą naszej autorskiej metody i zidentyfikowaliśmy 27 anomalii na zbadanym terenie, określając ich dokładne współrzędne. Cały proces analizy zajął 1,5-2 godziny.

    Dziś rano nasz zespół wraz z saperami, wyposażony w wykrywacz min, sondę i łopatę, w ciągu godziny odkopał 4 obiekty, jak na zdjęciu. Trzy z nich znajdowały się pod ziemią, przygniecione maszynami rolniczymi.

    System już działa i może pomóc w oczyszczaniu zaminowanych terenów z niewybuchów. Metodyka pracy z mapą oraz neutralizacja niebezpiecznych obiektów będą przedmiotem dalszej współpracy z operatorami działań przeciwminowych. Kierunek jest jasny!

Illustration

28.03.2024

Pierwszy etap testów MinesEye z Ministerstwem Ekonomii i UNDP trwa

Testy systemu MinesEye są w toku i przyciągają coraz większą uwagę organów państwowych oraz międzynarodowych organizacji.

Na tym etapie odczuwamy ogromną odpowiedzialność za wdrożenie innowacyjnej metody, która ma przyspieszyć proces rozminowywania Ukrainy. Dokładamy wszelkich starań, aby stało się to jak najszybciej!

https://www.me.gov.ua

Illustration

20.03.2024

Zamiast 350 tysięcy saperów

Założyciel Fundacji Postup, Vlad Kozak, miał okazję porozmawiać z Władysławem Obuchem z Ukrinform na temat trudnej, ale interesującej drogi rozwoju systemu MinesEye do wykrywania min. W ubiegłym roku osiągnięto wiele, ale teraz musimy jeszcze bardziej przyspieszyć, aby nasz system mógł działać na polach na pełną skalę.Ministerstwo Ekonomii Ukrainy już za kilka tygodni uruchamia rynek rozminowywania, więc pracy nie zabraknie dla wszystkich zaangażowanych w ten temat. Mamy nadzieję, że za rok podzielimy się tym wywiadem ponownie, komentując, jakie „dziecięce kroki” stawialiśmy w tamtym czasie.
UKRINFORM.UA

Illustration

20.02.2024

This project is supported by the NATO Science for Peace and Security programme

Właśnie tego zwrotu powinniśmy od teraz używać w komunikacji dotyczącej projektu Fundacji Postup w zakresie wykrywania min i niewybuchów MinesEye. I będziemy to robić z dumą!

Wsparcie NATO to nie tylko budżet na zakup sprzętu do eksperymentów. Przede wszystkim oznacza:

Uznanie wyników niemal dwóch lat wytężonej pracy naszego zespołu,
Możliwość współpracy z wiodącymi instytucjami naukowymi w różnych krajach,
Sygnał, że NATO nie zamierza pozostawać obojętne wobec problemu humanitarnego rozminowywania w Ukrainie i będzie wspierać rozwój technologii oraz wzmacnianie zdolności Ukrainy w tym zakresie.
Więcej o projekcie MinesEye w ramach NATO SPS znajdziesz tutaj:
https://thepage.ua

Illustration

26.01.2024

Pracujemy nad udoskonaleniem systemu MinesEye we współpracy z Międzyregionalnym Centrum Humanitarnego Rozminowywania.

W nowym sezonie postanowiliśmy odświeżyć naszą współpracę z Międzyregionalnym Centrum Humanitarnego Rozminowywania i Szybkiego Reagowania oraz nadać impetu naszej wspólnej pracy badawczo-rozwojowej. Dysponujemy rozwiązaniem, które może znacząco zautomatyzować proces wykrywania min, natomiast Centrum posiada specjalistów, poligon i niezbędne wyposażenie.

  • Czytaj więcej

    Podczas naszej wizyty w Centrum omówiono kierunki możliwego zastosowania systemu MinesEye na różnych etapach rozminowywania, plan eksperymentów mających na celu dopracowanie i ocenę działania systemu, a także odbyła się wymiana doświadczeń między naszymi specjalistami. W szczególności, w trakcie trzech dni pracy udało się:

    Zaprezentować działanie systemu MinesEye w warunkach poligonowych,
    Przeprowadzić eksperymenty w celu określenia dokładności współrzędnych zbieranych przez nasz system,
    Szczegółowo porozmawiać z ekspertami z jednostek pirotechnicznych na temat obecnych niewybuchów i pułapek znajdujących się na polach minowych,
    Zintegrować magnetometr dostępny w Centrum z systemem MinesEye i wykonać testowe pomiary.
    Ponadto przekazaliśmy Centrum wysokiej jakości inwerterowe generatory, które umożliwią ładowanie przenośnych urządzeń przez grupy saperskie w warunkach polowych.

    Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek, a wkrótce będziemy mogli podzielić się bardziej szczegółowymi osiągnięciami.

Illustration

07.12.2023

Postup przeprowadził demo systemu wykrywania min dla ONZ

Zimą praca na polach zamrożona... Ale nie dla systemu wykrywania min MinesEye:
Roślinność jest mniej gęsta, drony są dostępne, a ludzie są na miejscu. Dlatego dla zespołu Postup okres poza sezonem w rolnictwie jest wyjątkową okazją do udoskonalenia systemu.

  • Czytaj więcej

    Wyniki najnowszego testu dla naszych zagranicznych partnerów wskazują na kolejny etap rozwoju systemu. Celem tego eksperymentu było sprawdzenie, czy jesteśmy w stanie wykryć miny stawiane przez Państwową Służbę Ratunkową bez wcześniejszej informacji o tym, gdzie miny zostały podłożone. Rezultatem jest 100% identyfikacja min na powierzchni za pomocą ortofotomapy. Nie było to trudne, biorąc pod uwagę, że miny układano na powierzchni pokrywy śnieżnej. Co bardziej imponujące – wszystkie miny wykryte za pomocą ortofotomapy zostały również wykryte za pomocą badania magnetycznego. Nawet PMN-1, który zawiera minimum żelaza!

    System działa, dlatego naszym celem jest pokonanie bariery 300 hektarów przebadanych pól przed rozpoczęciem kolejnego sezonu prac polowych. Dzięki temu będziemy mógli zaangażować się w prace związane z oczyszczaniem terenu pod siew. Więc działamy dalej!

Illustration

23.10.2023

System aeromagnetyczny MinesEye został przetestowany do wykrywania podziemnych struktur archeologicznych

Nasz zespół współpracuje z archeologami z jednego z centralnych regionów Ukrainy, aby sporządzić mapę jednego ze stanowisk archeologicznych. To, co zrobiliśmy w ciągu jednego dnia, zwykle robi się w ciągu miesiąca pieszo. Takie dane pozwalają archeologom zrozumieć strukturę historycznych osad i zrozumieć, w których miejscach warto potraktować priorytetowo dalsze badania. Dlatego zastosowanie lotniczych badań magnetycznych bez przesady pozwoli na lepsze zrozumienie historii.

  • Czytaj więcej

    Dla Fundacji Postup taka praca jest okazją do przetestowania systemu w rzeczywistych warunkach w oczekiwaniu na tworzenie rynku rozminowywania na Ukrainie. Gdy operatorzy działań przeciwminowych będą gotowi do wykorzystania w swojej pracy rozpoznania magnetycznego, zespół będzie miał już znacznie więcej praktycznego doświadczenia w stosowaniu systemu na dużych terenach otwartych. Z danych widocznych na obrazach wynika, że system działa. Tło pochodzące z urządzeń jest minimalne, tą metodą możliwe jest także wykrycie min lądowych. Zapraszamy operatorów ds. rozminowywania do zaangażowania fundacji w poszukiwania min lądowych i UXO z wykorzystaniem systemu MinesEye.

Illustration

02.10.2023

Fundacja Postup bierze udział w eksperymentalnym rozminowywaniu 50 hektarów gruntów rolnych w obwodzie charkowskim

Fundacja Postup uczestniczy w eksperymentalnym rozminowywaniu 50 hektarów gruntów rolnych w obwodzie charkowskim. To wspólny projekt testowy dwóch fundacji charytatywnych: Rozminowywanie Ukrainy i Fundacji Postup. Proces realizowany jest w oparciu o innowacyjne podejście, które obejmuje badanie wizyjne, termowizyjne oraz badanie magnetyczne w oparciu o BŚP. Również w tym procesie zostaną zastosowane rozwiązania fundacji Rozminowywanie Ukrainy do mechanicznego rozminowywania.

  • Czytaj więcej

    „To pierwsza praca naszego systemu w pełnym cyklu oczyszczania terenu skażonego UXO. Zależy nam na zrozumieniu rzeczywistej skuteczności pomiarów magnetycznych w celu przyspieszenia procesu oczyszczania pól z min i obiektów wybuchowych, – Vlad Kozak, założyciel Fundacji Postup - Przez ostatnie 6 miesięcy pracowaliśmy nad udoskonaleniem naszego systemu, aby uzyskiwać wysokiej jakości dane z badań aeromagnetycznych, które powinny pomóc saperom w identyfikacji min zakopanych pod ziemią lub pod osłoną roślinności i zwiększyć bezpieczeństwo oczyszczania pól. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym partnerom, w szczególności firmie Agrosem, za udostępnienie sprzętu do badań.”

    „Po pracy w południowych obwodach Ukrainy napotkaliśmy trudne warunki pracy w obwodzie charkowskim. Znaczna liczba min lądowych znajduje się pod ziemią” – Yan Artyukhov, szef grupy technicznego rozminowywania fundacji Rozminowywanie Ukrainy, – połączenie wysiłków znacznie przyspieszy proces i rozminowanie Ukrainy w krótszym czasie.”

Illustration

20.09.2023

Postup wziął udział w roadshow technologicznym organizowanym przez Ministerstwo Ekonomii Ukrainy

Rząd zamierza w ciągu 10 lat przywrócić do eksploatacji 80% potencjalnie skażonych minami lądowymi terenów Ukrainy. Poinformowała o tym podczas roboczego spotkania w obwodzie żytomierskim Yuliya Svyrydenko, pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy.

  • Czytaj więcej

    Planowane jest zaangażowanie w rozminowywanie prywatnych operatorów ds. rozminowania, co przyczyni się do przyspieszenia procesu oczyszczania tysięcy kilometrów terenu.

    W ramach tego wydarzenia przeprowadzono ślepe testy mające na celu identyfikację ukrytego UXO. Nasz zespół zademonstrował działanie systemu MinesEye i szybko zidentyfikował ponad 6 podejrzanych obiektów. Jeden z tych obiektów został później zneutralizowany przez przedstawicieli Państwowego Pogotowia Ratunkowego. Do wydarzenia dołączył także znany filantrop z USA Howard Buffett, którego fundacja zajmuje się także problemem humanitarnego rozminowywania.

Illustration

22.08.2023

Zmodernizowany system MinesEye w akcji po raz pierwszy

Postanowiliśmy wrócić do pierwotnej koncepcji - badań magnetycznych przy pomocy sprawdzonych dronów agro do wykrywania min i niewybuchów.

  • Czytaj więcej

    Wczoraj zespół Postup przeprowadził testy w obwodzie lwowskim. Loty odbywały się z wykorzystaniem nowego systemu MinesEye, nad którego udoskonaleniem nasz zespół pracował od marca tego roku. Dzięki zespołowi Crop Land, który ma duże doświadczenie z agro dronami, już za pierwszym razem udało nam się osiągnąć bardzo dobre wyniki:
    - Wykonano loty w trybie misji na polu rolniczym - w ciągu kilku godzin pracy udało nam się przeskanować około 2 hektary
    - Pomimo zmiennej topografii lokalizacji - udało się uzyskać dla magnetometru stabilną wysokość lotu poniżej 1m
    - Tło magnetyczne układu jest mniejsze niż 2nT, co pozwala dostrzec z niewielkiej odległości tak drobne obiekty jak sprężyna czy gwóźdź
    Specjalne podziękowania dla Tech StartUp School za pomoc w sprzęcie i Aviagro za matchmaking!

Illustration

12.07.2023

Przeprowadziliśmy spotkanie nowo utworzonej naukowej grupy roboczej w Ukrainie

Zespół Fundacji Postup odwiedził Ukrainę w ramach roboczego spotkania na zaproszenie Politechniki Lwowskiej. Na spotkaniu reprezentowane były organizacje polskie i ukraińskie zajmujące się tematyką rozminowywania na Ukrainie.

  • Czytaj więcej

    Temat jest obecny na porządku dziennym, a liczne organizacje naukowe i komercyjne próbują znaleźć sposoby na przyspieszenie procesu rozminowywania. Obecnie nie ma konsensusu co do tego, które technologie i metody pomogą w osiągnięciu najwyższej efektywności, panuje jednak zgoda co do tego, że konieczna jest integracja różnych czujników. Większość ekspertów zgadza się również, że UAV są niezbędne do przyspieszenia procesu rozminowywania.

    Wizyta ta zapoczątkowała szereg negocjacji, których wyniki mamy nadzieję ogłosić w najbliższej przyszłości.

Illustration

17.05.2023

Postup wziął udział w konferencji Security 2.0 w Kijowie

Fundacja Postup wzięła udział w wystawie/forum Bezpieczeństwo 2.0. To nasze pierwsze publiczne wydarzenie promujące nowe technologie, które mogą sprawić, że rozminowywanie będzie szybsze i bezpieczniejsze.

  • Czytaj więcej

    To wydarzenie pozwoliło nam spotkać się z innymi naukowcami zajmującymi się magnetometrią na Ukrainie, spotkać się z operatorami rozminowywania i omówić z nimi potencjalne partnerstwa. Przeprowadziliśmy także rozmowy z firmami rolniczymi, aby lepiej poznać ich sytuację i potrzeby.

    Temat jest aktualny, ponieważ Ukraina jest krajem najbardziej zanieczyszczonym minami lądowymi. Nadchodzi wiele innowacji, które rozwiążą ten problem z nową szybkością i jakością!

Illustration

23.03.2023

Przeprowadziliśmy badania terenowe z Państwową Służbą ds. Nadzwyczajnych w specjalistycznym ośrodku szkoleniowym

Przedstawiciele Fundacji „POSTUP” - wspólnie z Państwową Służbą ds. Nadzwyczajnych (DSNS) - przetestowali nową technologię bezkontaktowej identyfikacji min i obiektów wybuchowych przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

  • Czytaj więcej

    Przedstawiciele POSTUP zademonstrowali, jak system identyfikacji min działa w warunkach poligonu oraz jak otrzymane informacje są przekazywane do komputera i przetwarzane. Ze swojej strony specjaliści DSNS pokazali specyfikę pracy systemów kartograficznych oraz udzielili porad dotyczących dokładnego powiązania otrzymanych map magnetycznych ze współrzędnymi geograficznymi.
    W wyniku przeprowadzonych badań wykazano, że magnetometr może być wykorzystany jako pomoc w identyfikacji min PFM-1 „Motylek”, które ze względu na ich liczbę i niesystematyczny charakter kładzenia stanowią istotny problem.

Illustration

21.03.2023

Fundacja POSTUP przeprowadziła demonstrację systemu identyfikacji min i niewybuchów

Demonstracja została przeprowadzona w obwodzie kijowskim na jednym z obiektów rolniczych. Oprócz mediów gościliśmy przedstawicieli Państwowej Służby ds. Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Sił Zbrojnych Ukrainy. Wspólnie z DSNS stworzyliśmy improwizowane pole minowe z wykorzystaniem najpopularniejszych replik min lądowych i materiałów wybuchowych, takich jak TM-62, OZM-72, MON-50, PMN-2 oraz granatów ręcznych F1 i RGN. Warunki były sprzyjające, ponieważ wykonaliśmy pomiary na czystym polu uprawnym, co pomogło w poprawie identyfikacji obiektów.

  • Czytaj więcej

    Podczas pokazu obsługiwaliśmy lot ręczny oraz lot misyjny dronem. W ciągu pół godziny przeskanowaliśmy około 0,3 hektara terenu i zidentyfikowaliśmy wszystkie większe obiekty na ziemi. Udowodniono empirycznie, że plastikowe miny przeciwpiechotne możemy również zidentyfikować na czystych polach. Dodatkowo stworzyliśmy improwizowane stanowisko do kolekcji profili magnetycznych min przeciwpiechotnych. Takie podejście pomoże nam określić, jakiego rodzaju sygnałów możemy się spodziewać po różnych obiektach wybuchowych.

Illustration

21.02.2023

POSTUP i Politechnika Lwowska będą wspólnie pracować nad automatyzacją procesu rozminowywania

Fundacja POSTUP i Politechnika Lwowska (LPNU) podpisały memorandum o współpracy przy realizacji projektu identyfikacji i klasyfikacji niewybuchów (UXO). Instytucje połączą siły w celu zautomatyzowania procesu rozminowywania, który jest obsługiwany przez władze państwowe. Na początku tego miesiąca Fundacja POSTUP podpisała umowę o współpracy z Państwową Służbą ds. Nadzwyczajnych Ukrainy, która jest głównym operatorem humanitarnego rozminowywania w kraju.

  • Czytaj więcej

    POSTUP pracuje nad technologią bezdotykowego skanowania pola magnetycznego z wykorzystaniem dronów (bezzałogowych statków powietrznych, UAV). „Łącząc gotowe rozwiązania dla drona i magnetometru oraz dodając własne prace badawczo-rozwojowe w celu poprawy jakości pomiarów, Fundacja chciałaby przyspieszyć proces badań nietechnicznych i technicznych terytoriów okupowanych” - Vlad Kozak, Założyciel i Dyrektor Zarządzający Fundacji POSTUP: „Jeden dron jest w stanie przeskanować 10-15 hektarów dziennie, więc byłoby możliwe przeskanowanie wszystkich terenów zanieczyszczonych UXO w ciągu 3-5 lat przy użyciu 300-500 urządzeń zamiast 100 tys. wykonać tę samą pracę ręcznie”. Biorąc pod uwagę fakt, że blisko 1000 cywilów i żołnierzy zostało rannych i/lub zabitych przez miny od początku inwazji na pełną skalę, istnieje desperacka potrzeba technologii, która odizolowałaby więcej ludzi od narażenia na miny.
    Politechnika Lwowska pracuje nad lądową platformą pancerną, która mogłaby wykonywać różne operacje wojskowe i pokrewne. Jednym z obiecujących przypadków użycia platformy są operacje rozminowywania. Platforma jest dość lekka (90-150 kg netto), poruszana pojazdami elektrycznymi i ma dobre możliwości działania w terenie. Może to sprawić, że będzie pasował do różnych operacji wykonywanych w ramach humanitarnego rozminowywania, takich jak dezaktywacja min przeciwpiechotnych i pułapek uruchamianych za pomocą wyzwalacza, badanie, wydobywanie, dezaktywacja i/lub transport zidentyfikowanych min przeciwpiechotnych, a także przeprowadzanie niektórych operacji mechanicznego rozminowywania. „Współpraca z Fundacją POSTUP pomoże nam zwiększyć rozpoznawalność projektu i przyciągnąć uwagę innych entuzjastów z zagranicy, którzy chcieliby przyczynić się do realizacji tej ważnej misji” – mówi Roman Zinko, profesor LPNU. - „Pracujemy nad rozwojem tych platform od 2014 roku i bylibyśmy gotowi do skalowania produkcji przy okazji współpracy z Fundacją POSTUP i DSNS”.
    Połączenie tych dwóch podejść może zbliżyć automatyzację operacji rozminowywania. Magnetometr byłby w stanie wykryć wszystkie rodzaje min, które mają siłę wybuchową wystarczającą do zniszczenia pojazdów ciężkich. Przy odpowiednim wskazaniu obiekty te mogłyby być selektywnie wydobywane lub dezaktywowane, a to, co pozostało, mogłoby być rozminowywane mechanicznie przez mniejsze pojazdy elektryczne o niskim zużyciu energii. Zmniejszyłoby to ryzyko dla personelu zaangażowanego w operacje rozminowywania.
    Aby przyspieszyć dalsze badania i rozwój, POSTUP i LPNU będą wspólnie szukać finansowania instytucjonalnego. Priorytetem będzie również zaangażowanie instytucji zagranicznych. POSTUP prowadzi już rozmowy z kilkoma uniwersytetami w Polsce, aby przyczynić się do badań i pomóc Ukrainie w odzyskaniu gruntów rolnych i odbudowie infrastruktury.

Illustration

03.02.2023

POSTUP rozpoczął wspólne prace badawczo-rozwojowe w zakresie rozminowywania z Państwową Służbą ds. Nadzwyczajnych

Memorandum zostało podpisane z Międzyregionalnym Centrum Humanitarnego Rozminowywania i Szybkiego Reagowania (ICHDRR), które pełni rolę centrum kompetencji Państwowej Służby Kryzysowej Ukrainy (DSNS). Chcielibyśmy wspólnie pracować nad dalszym rozwojem technologii magnetycznej identyfikacji niewybuchów (UXO) metodą Fundacji POSTUP w celu zmniejszenia szumu tła emitowanego przez drona.
Przed podpisaniem memorandum zespół POSTUP został zaproszony do przetestowania podejścia w prawdziwym środowisku - na polach minowych w pobliżu Bałaklii w obwodzie charkowskim. Terytorium zostało niedawno deokupowane i istnieje wiele zidentyfikowanych pól minowych pozostawionych przez armię rosyjską. Zostaliśmy poproszeni o wykonanie pomiarów dla jednego ze zidentyfikowanych mieszanych przeciwpancernych i przeciwpiechotnych pól minowych, na którym znajdowała się różna amunicja wybuchowa. W ciągu 2 dni przeskanowaliśmy około 2 hektarów i przygotowaliśmy mapy magnetyczne z zaleceniami dla jednostek saperskich.

  • Czytaj więcej

    „Wierzymy, że współpraca z praktykami znacznie przyspieszyłaby nasze badania i rozwój” – mówi Vlad Kozak, założyciel i dyrektor zarządzający Fundacji POSTUP. „Znajomość pilnych potrzeb saperów działających na ziemi pomogłaby nam dotrzeć do środowiska naukowego i lepiej określić, jakiego rodzaju problem muszą rozwiązać naukowcy. Po 6 miesiącach testów widać, że badania magnetyczne wyglądają bardzo obiecująco i mogą stanowić podstawę do dalszej automatyzacji procesu rozminowywania”.
    Jeśli jesteś zainteresowany tą technologią lub chciałbyś wesprzeć nasze badania i rozwój, nie wahaj się z nami skontaktować.

Illustration

30.11.2022

Nasz magnetometr identyfikuje miny przeciwpancerne TM-62 zakopane na głębokości pół metra

Gleba jest teraz bardzo łagodna po listopadowych deszczach, więc czas na testy z kopaniem min przeciwpiechotnych pod ziemią. Tym razem zostaliśmy poproszeni przez specjalistów z Państwowych Służb Ratunkowych Ukrainy (SESU) o sprawdzenie, czy magnetometr dostrzeże miny przeciwpancerne TM-62, jeśli zostały zakopane głębiej w ziemi.

Test został przeprowadzony w następujący sposób: najpierw oczyściliśmy pole z przypadkowych obiektów, a następnie rozłożyliśmy 2 różne konstelacje min przeciwpiechotnych, z których część została zakopana głębiej. Bazy TM-62, było kilka min przeciwpiechotnych, takich jak MON-50 i PMN-2. Każda mina została umieszczona w odległości co najmniej 5-6 m od siebie, aby uniknąć nakładania się pól magnetycznych. Po teście ćwiczenie powtórzono na czystym polu, aby upewnić się, że nie ma innych obiektów podważających wyniki.

  • Czytaj więcej

    Wynik wyglądał obiecująco: konsekwentnie identyfikowaliśmy wszystkie miny lądowe TM-62 i minę MON-50. Nawet zakopana 50-60 cm pod powierzchnią mina emituje znaczne pole magnetyczne, podobnie jak TM-62 w plastikowej osłonie. Niestety ponownie potwierdziliśmy, że plastikowa mina przeciwpiechotna PMN-2 w ogóle nie jest widoczna przez magnetometr i po zakończeniu badań zostanie pozostawiona.

    Na podstawie tych wyników będziemy dążyć do przeprowadzenia większej liczby testów, najprawdopodobniej w środowisku zbliżonym do rzeczywistego, w celu dalszego zbadania możliwości i ograniczeń systemu. Wierzymy, że stosując pomiary magnetyczne w połączeniu z innymi metodami rozpoznawczymi i oczyszczającymi, będziemy w stanie znacząco przyspieszyć proces rozminowywania.

Illustration

12.09.2022

Opatentowany przedłużacz POSTUP pomaga zobaczyć więcej min lądowych

Od początku naszego projektu byliśmy ciekawi, czy możliwe jest zminimalizowanie szumu tła i zobaczenie większej liczby ferrometalicznych obiektów w ziemi. Aby to przetestować, poprosiliśmy naszych partnerów o przywiezienie dwóch różnych dronów do testu:● Mały dron z ok. waga 5 kg i ładowność do 3 kg, bardzo zbliżona specyfikacją do DJI Matrice 300, którego użyliśmy do przymocowania magnetometru do jego nóżek● Duży dron DJI Agras T16 o wadze ok. 19 kg i udźwigu do 16 kg, w którym wykorzystaliśmy nasz autorski ekstender poprawiający jakość pomiarów

  • Czytaj więcej

    Przeprowadziliśmy test na wcześniej oczyszczonym polu Syngenta R&D obok Białej Cerkwi i staraliśmy się odtworzyć ten sam tor lotu i warunki dla obu pojazdów. Na ziemi leżały różne metalowe przedmioty: piła ręczna, metalowe tarcze z młynka i przykrywka z garnka.

    Wyniki były imponujące. Podczas gdy mały dron wytwarzał duży hałas, który sprawiał, że niektóre obiekty były niewidoczne, rozwiązanie oparte na przedłużaczu wystarczyło do bardzo wyraźnej identyfikacji wszystkich obiektów. Po przetworzeniu danych i usunięciu szumu tła wszystkie umieszczone metalowe obiekty można było znaleźć na mapie magnetycznej z dokładnymi współrzędnymi. Ta wiedza zostanie wykorzystana przez fundację w projekcie rozminowywania.

Illustration

08.08.2022

Przeprowadzono pierwszą serię testów replik min przeciwpiechotnych

Fundacja POSTUP zrealizowała pierwszą serię badań magnetycznych przy użyciu rzeczywistych dezaktywowanych replik materiałów wybuchowych i min przeciwpiechotnych. Podczas testu zbadano większość min przeciwpiechotnych produkowanych masowo:
● Wysoce wybuchowa mina przeciwpancerna TM-62● Odłamkowe miny przeciwpiechotne MON-50 i OZM-72 o dużym uderzeniu i śmiercionośnych odłamkach● PMN-2 i PFM-1 „lepestok” lub „motyl” - małe wybuchowe miny przeciwpiechotne, trudne do wykrycia przez wykrywacze metali● Granaty ręczne F1 i RGN● Rakieta czołgowa

  • Czytaj więcej

    Testowaliśmy obiekty na wielokątnym polu, które zostało wcześniej oczyszczone ze złomu metalowego. Oto pierwsze obserwacje z tych testów:
    1. Pociski i rakiety są bardzo dobrze widoczne przez magnetometr, ponieważ są wykonane z ciężkich żelaznych części, aby zmaksymalizować ich siłę oddziaływania
    2. Miny lądowe ze śmiercionośnymi odłamkami są również bardzo dobrze widoczne, ponieważ odłamki są wykonane z metali żelaznych. Nawet jeśli są wkopane w ziemię blisko powierzchni, są łatwo identyfikowane przez magnetometr
    3. Plastikowe miny przeciwpiechotne wydają się być zbyt małe, aby były wyraźnie widoczne na mapach magnetycznych, podczas gdy granaty ręczne mogą być widoczne w przypadku zmniejszenia hałasu tła z drona

    Uważamy, że te wyniki są obiecujące i będziemy dyskutować z pirotechnikami, jak najlepiej wykorzystać takie badania.

Illustration

27.07.2022

Fundacja POSTUP zaprojektowała przedłużacz poprawiający jakość pomiarów magnetycznych

Badania magnetyczne za pomocą helikoptera mogą pomóc w identyfikacji min lądowych znacznie szybciej niż podejście ręczne. Jednak jednym z głównych problemów badań z użyciem dronów jest sam UAV, ponieważ dron emituje znaczne pole magnetyczne przez swoje metalowe i elektroniczne elementy.
Ponieważ chętnie używamy magnetometru wraz z dronami rolniczymi i skanujemy pola uprawne, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie, jak umożliwić pomiary magnetyczne. Agrodrony są duże i generują dużo hałasu, a rozwiązaniem powszechnie stosowanym w tego typu pomiarach magnetycznych jest mocowanie magnetometru do nóżek drona. Po kilku badaniach doszliśmy do wniosku, że dostępne rozwiązania nie będą pasować do naszych potrzeb. Są one albo niestabilne (jak strzałka na linie lub wahadle) albo niewystarczające do redukcji magnetycznego szumu tła.


  • Nasz pierwszy prototyp jest w większości wykonany z aluminium, które nie generuje dużego hałasu. Rozciąga się w dół na kilka metrów i pozwala dronowi latać w bezpiecznej odległości od powierzchni przy zachowaniu minimalnej odległości magnetometru od mierzonych obiektów. Wkrótce będziemy testować nowy system.

Illustration

02.06.2022

Rozpoczęliśmy pierwsze testy z magnetometrem w projekcie rozminowywania

Tony niewybuchów różnego rodzaju, stos amunicji lub złomu, a nawet wieża rosyjskich pojazdów opancerzonych - to można znaleźć zaledwie 3 km od Gostomela, 3 miesiące po wyparciu Rosjan z tych terenów. Gdy miasto wraca do życia, okoliczne pola uprawne mają surowe protokoły wjazdu.
Przychodzimy na ten teren razem z operatorami dronów i pirotechnikami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Choć zazwyczaj dyskretna, policja zdecydowała się na przetestowanie nowej technologii bezzałogowego statku powietrznego (BSP) skanującego teren o podwyższonym ryzyku wykrycia niewybuchów. Umowa jest jasna: jeśli udowodnimy, że technologia działa i zobaczymy miny lądowe, zaoszczędzimy ogromną ilość czasu i zrelaksujemy saperów.

  • Czytaj więcej

    Grupa 10 osób przez cały dzień kontrolowała pole o powierzchni około jednego hektara. W ciągu około godziny dron pokonał połowę tego. Pytanie brzmi, jak wiarygodny może być ten pomiar? Otóż ​​pierwszy test pokazał, że mamy sporo do poprawienia, zarówno pod względem jakości lotu, jak i przetwarzania danych. Ten test pokazał nam, że możemy zobaczyć dużą amunicję, taką jak pociski czołgowe lub rakiety. Jednak, aby powiedzieć, czy możemy zidentyfikować miny lądowe, musimy przeprowadzić więcej testów.

    Miny są zwykle projektowane w taki sposób, aby zmniejszyć ilość metali magnetycznych w nich zawartych i uczynić je mniej widocznymi dla wykrywaczy metali. Czasami jedynymi metalowymi częściami są bezpieczniki i może jakieś sprężyny. Jednak większość ludzi nie ginie od materiałów wybuchowych, ale od fragmentów, które można zobaczyć na magnetometrze. Wierzymy, że ta metoda pozwoli na szybkie rozpoznanie bez znacznego ryzyka dla personelu i przynajmniej zidentyfikuje najbardziej niebezpieczne obiekty na lub w ziemi.

Illustration

22.05.2022

Kolejne wyniki naszych testów kamizelek kuloodpornych

Z przyjemnością przedstawiam Państwu kolejne wyniki naszych testów. Tym razem chcieliśmy pokropić wszystkie kropki, w szczególności zrozumieć, czy nasza powłoka przeciwodłamkowa naprawdę działa i jak ją ulepszyć. Ponadto, opierając się na krytyce niektórych ekspertów, zdecydowaliśmy się przeprowadzić test płytki pod kątem uderzenia w ścianę/uszkodzenia obstrukcyjnego za pomocą gliny garncarskiej. Udało nam się przygotować kilka wariantów płyt Miilux z różnymi powłokami, a także znaleźć płytkę ceramiczną klasy 4 (kosztująca tyle co nasz cały pancerny samochód), w którą wielu estetów chętnie wyposaża naszych chłopaków.

  • Czytaj więcej

    Znajdziesz wyniki wraz z dowodami wideo ze strzelanin w filmie. Mam nadzieję, że pomoże to producentom samochodów pancernych i osobom odpowiedzialnym za zakupy w podejmowaniu lepszych decyzji.

    Wnioski, które wyciągnęliśmy dla siebie:

    - Rozwiązanie do powlekania gumą ziarnistą było dobre pomimo ograniczonego czasu na jego wdrożenie

    - Jakość kleju decyduje o jakości powłoki: 95% zanieczyszczeń przechodzi między płytą a gumą

    - Płytka ceramiczna jest jednorazowa: za pierwszym razem chroni, potem już tylko zabija. Czyli w gruncie rzeczy zbroja wykonana z takiego materiału to diamenty do toczenia noży...

    - Krawędzie zawsze będą słabym punktem, w tym stalowe pojazdy opancerzone: uszkodzenie przeszkody jest możliwe nawet w przypadku stali ze względu na skoncentrowany punkt uderzenia płyty, zwiększa się również ryzyko odłamków

Illustration

22.04.2022

Nasza Fundacja „POSTUP” zostala oficjalnie zarejestrowana

Od początku rosyjskiej agresji na wielką skalę zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy pozostawać obojętni na to, co dzieje się w kraju, w którym się urodziliśmy, dorastaliśmy i z którym związana jest większość naszego życia. Gdy tylko minął pierwszy szok, rozpoczęliśmy aktywny wolontariat, korzystając z bliskości Polski do Ukrainy i możliwości bardzo szybkiego załatwienia logistyki.

Później zaspokoiliśmy duże zapotrzebowanie na kamizelki kuloodporne i znaleźliśmy okazję do dostarczania dużych partii od sprawdzonego producenta w Polsce. Aby zapewnić sobie skalowanie szybko i bez sponsorów, trzeba było trochę odstąpić od czysto wolontariackich zasad i działać komercyjnie w części pancernej. Pozwoliło nam to dostarczyć około 700 zestawów do użytkowników końcowych w ciągu zaledwie 3 tygodni od końca marca do początku kwietnia.

  • Czytaj więcej

    Zwolniliśmy trochę w ciągu ostatniego miesiąca, aby złapać oddech, a także dlatego, że czekaliśmy na rejestrację naszego funduszu charytatywnego. Z radością informujemy, że nasza Fundacja POSTUP została w końcu zarejestrowana. Dzięki nowym siłom pomożemy w pierwszej kolejności zaspokoić potrzeby ukraińskich obrońców, ale także wykorzystamy nasze zdolności do pomocy na froncie gospodarczym. Więcej szczegółów później.

    Poniżej kilka informacji o celach statutu fundacji:

    - Organizacja wsparcia walki Ukrainy z rosyjską agresją zbrojną na szczeblu polskim i międzynarodowym

    - Praca nad planem i wsparciem operacyjnym powojennej odbudowy Ukrainy, jej przekształceń i akcesji do UE

    - Organizowanie i udzielanie pomocy humanitarnej i charytatywnej mieszkańcom Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem ofiar rosyjskiej agresji zbrojnej

    Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić jak największy POSTUP w tych obszarach.

Interesuje Ciebie jeden z naszych projektów? Jeśli uważasz, że możesz pomóc w dobrej sprawie - napisz do nas!